Psykologia-lehden arkistosta

Suomen Psykologisen Seuran historia 1935–1977

Vain tilaajilla on pääsy tämän artikkelin täysversioon.

Kirjaudu sisään tai klikkaa tästä tilaamaan Psykologia-lehti.

Jos olet jo tilaaja, rekisteröidy tästä.

Ylioppilaiden Psykologisen Seuran toiminta vuosina 1935–46

Suomen Psykologinen Seura on tänä vuonna toiminut 25 vuotta nykyisellä nimellään. Mutta seuran historia ulottuu paljon kauemmas menneisyyteen. Jo vuonna 1935 perustettiin Suomen Psykologisen Seuran edeltäjä, Ylioppilaiden Psykologiseura.(1)

Ylioppilaiden Psykologiseuraa perustettaessa vuonna 1935 ei maamme korkeakouluissa ollut vielä yhtään psykologian oppituolia eikä mahdollisuutta suorittaa psykologian arvosanaopintoja. Helsingin yliopistossa psykologian opetus tapahtui pääasiassa teoreettisen filosofian yhteydessä. Eino Kaila oli vuonna 1930 nimitetty teoreettisen filosofian professoriksi Helsingin yliopistoon, jonka jälkeen hän uudisti psykologian opinnot ja perusti psykologisen laboratorion. Laboratorion ensimmäisiä töitä olivat Kai von Fieandtin, Arvo Lehtovaaran ja Kaarlo Helasvuon tekemät Kretschmerin typologiaan liittyvät tutkimukset. Tämä piiri ryhtyi Kai von Fieandtin johdolla puuhaamaan psykologisen harrastuskerhon perustamista. Puheenjohtajaehdokkaaksi pyydettiin Niilo Mäki, jota pidettiin noina aikoina Eino Kailan ohella toisena edustavana suomalaisena psykologina.

Vain tilaajilla on pääsy tämän artikkelin täysversioon.

Kirjaudu sisään tai klikkaa tästä tilaamaan Psykologia-lehti.

Jos olet jo tilaaja, rekisteröidy tästä.