Tapasimme tutkijan

Rauni Myllyniemi

Professori emerita, Helsingin yliopisto, sosiaalipsykologian oppiaine.
Mukana Suomen psykologisen seuran toiminnassa esimerkiksi 1980- ja 1990-luvun taitteessa kongresseja järjestämässä ja seuran hallituksen jäsenenä vuosina 1991–1996. Kirjoittanut useita artikkeleita Psykologia-lehteen.

Sosiaalipsykologian laitos perustettiin Helsingin yliopistossa valtiotieteelliseen tiedekuntaan. Tämä yhteys poliittisiin tieteisiin on viime aikoina noussut mieleeni seuratessani maailman tapahtumia – ovathan viime vuodet olleet varsin vallankumouksellisia. Paljon sosiaalipsykologisesti relevanttia on tapahtunut ja tapahtumassa. Autoritaarisesti hallituissa Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan maissa nuoret ovat saaneet joukkovoimin aikaan vallankumouksellisia tapahtumia, ja länsimaissakin on lähdetty kaduille vaatimaan tasaisempaa tulonjakoa taloudellisesti heikomman 99 prosentin nimissä. Demokratia kaikkinensa on noussut keskeiseksi keskusteluaiheeksi. Mitä demokratia on, miten siihen päästään ja toteutuuko se siellä, missä sen väitetään vallitsevan?

Vain tilaajilla on pääsy tämän artikkelin täysversioon.

Kirjaudu sisään tai klikkaa tästä tilaamaan Psykologia-lehti.

Jos olet jo tilaaja, rekisteröidy tästä.