Ajankohtaista

Etsimme lehdelle uutta päätoimittajaa

Vain tilaajilla on pääsy tämän artikkelin täysversioon.

Kirjaudu sisään tai klikkaa tästä tilaamaan Psykologia-lehti.

Jos olet jo tilaaja, rekisteröidy tästä.

Suomen psykologisen seuran Psykologia-lehteä on julkaistu vuodesta 1966 lähtien. 2015 on 50. vuosi. Lehden levikki on noin 2 000. Vuonna 2015 siirrytään julkaisemaan rinnakkaisversiona e-lehteä.

Päätoimittajan tulee olla laaja-alaisesti kiinnostunut psykologia-tieteestä, tieteellisestä julkaisemisesta ja tiedevalistuksesta. Päätoimittajalla tulee olla soveltuva tohtorintutkinto.

Päätoimittajakauden pituus määrittyy joustavasti – joku on ollut kymmenen kautta, joku kaksi kautta. Päätoimittajan kausi alkaa sopimuksen mukaan, viimeistään kuitenkin tämän kevään 2015 aikana. Päätoimittajalle voidaan maksaa tehtävästä palkkio.

Lehdessä on päätoimittajan lisäksi toimitussihteeri, viiden hengen toimitus ja taittaja.

Päätoimittajan valitsee seuran hallitus, joka sitten vahvistaa päätoimittajan esityksestä toimituksen. Päätoimittaja valmistelee toimitussihteerin kanssa lehden talousarvion, jonka vahvistaa seuran vuosikokous. Päätoimittajalla on puheoikeus hallituksen kokouksissa.

Tiedustelut puheenjohtaja Jarkko Hautamäki, Suomen psykologinen seura (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen., 050 3128 218 3), päätoimittaja Timo Ruusuvirta (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen., Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.) tai toimitussihteeri Heli Venhola (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.).

Vapaamuotoiset hakemukset tulee toimittaa sähköpostilla puheenjohtaja Jarkko Hautamäelle viimeistään maaliskuun 2015 loppuun mennessä, mieluiten kuitenkin heti.