Ajankohtaista

Suomen Psykologisen seuran hallitukselta

Vain tilaajilla on pääsy tämän artikkelin täysversioon.

Kirjaudu sisään tai klikkaa tästä tilaamaan Psykologia-lehti.

Jos olet jo tilaaja, rekisteröidy tästä.

Suomen Psykologisen Seuran hallitus on myöntänyt Kirsti Lagerspetzin pro gradu -palkinnon 2022 Sara Liinamolle Tampereen yliopiston sosiaalipsykologian oppiaineeseen tehdystä opinnäytetyöstä ”Persoonallisuustesti sosiaalisena konstruktiona. Diskurssianalyyttinen tutkimus psykologisesta testaamisesta osana rekrytointia”. Palkintosumma on 300 euroa.

Tapio Nummenmaan väitöskirjapalkinto 2022 myönnettiin Jonne O. Hietaselle Tampereen yliopiston psykologian oppiaineeseen tehdystä opinnäytetyöstä ”All eyes on eye contact. Studies on cognitive, affective, and behavioral effects of eye contact”. Palkintosumma on 500 euroa.

Psykologia-lehden parhaaksi artikkeliksi 2021 on valittu puheenjohtaja Jarkko Hautamäen esityksestä Juuli Halosen, Rosa Rintalan, Matilda Sorkkilan, Anna Röngän ja Kaisa Aunolan artikkeli ”Vanhempien käsitykset ihannevanhemman ominaisuuksista sekä yhteiskunnan vanhemmille asettamista ihanteista Suomessa”.

Psykologia-lehden parhaaksi artikkeliksi 2022 on valittu puheenjohtaja Jarkko Hautamäen esityksestä Timo Sampolahden ja Aarno Laitilan artikkeli ”Bruce Wampoldin psykoterapian kontekstuaalinen psykoterapia-ajattelu: kohti psykoterapian metamallia?”.